امروز: شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
خوش آمدید ، مهمان ! [ ورود

بازدید بیش از ۱۴۰ هزارنفر از خانه های تاریخی منطقه ثامن

هیچ جزییات آگهی پیدا نشد.
توضیحات بیشتر

از ۲۷اسفندماه تا ۱۰ فروردین‌ماه افزون بر ۱۴۰ هزار نفر از خانه‌های تاریخی داروغه و توکلی در نوروز بازدید کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه و شرکت عمران و مسکن سازان ثامن مشهد مقدس، خانه های تاریخی و اماکن گردشگری شهرها یکی از جاذبه هایی است که همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارند.

در محدوده بافت پیرامونی حرم مطهررضوی که به لحاظ قدمت هم جزو قدیمی ترین محلات مشهدمقدس محسوب می شوند، وجود اماکن تاریخی همچون خانه تاریخی داروغه در انتهای شهید نواب صفوی۸ یا خانه تاریخی توکلی که در نواب صفوی۷ و در فاصله کمی از حرم مطهررضوی واقع شده و همچنین بازارها و سراهای قدیمی و سنتی همچون بازار عباسقلی خان و سرای عزیزالله اُف و بازار فرش و دیگر اماکن هدف گردشگری مورد توجه زائران و مسافران مشهد می باشند.

به همین منظور نهاد مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی نیز اقدامات ویژه ای را برای هدایت زائران بارگاه منور رضوی به سمت این اماکن در نظردارد تا ضمن لذت بازدید ازاین فضاهای جذاب با آداب و رسوم و فرهنگ مشهد مقدس نیز آشنا شوند و علاوه بر آن کمک شایان توجهی در ماندگاری زائران و مسافران در مشهد مقدس خواهد بود.

مهدی دانشمند،معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ثامن در این باره اظهار می کند:مرمت و حفظ و نگهداری از ابنیه تاریخی و اماکن ارزشمند دارای قدمت از جمله برنامه هایی است که در دستور کار و مورد توجه مجموعه نهاد مجری طرح نوسازی و بهسازی ببافت پیرامون حرم مطهررضوی است و ما هم با توجه به ظرفیت های فرهنگی این مجموعه ها برنامه هایی به تناسب ایام و با توجه به حضور زائران و مسافران به ویژه در ایام نوروز در نظر گرفتیم.

دانشمند تصریح کرد:راه اندازی موزه مکتب خانه که آشنایی با فرهنگ سنتی و قدیمی آموزش در شهر مشهد مقدس است در خانه تاریخی توکلی و همچنین برپایی موزه مشاغل سنتی و احیاء راسته بازار قدیمی در کوچه ورودی خانه تاریخی داروغه،با چینش سفره هفت سین به جهت ایجاد حس و حال نوروزی در محیط این خانه تاریخی با گل آرایی محوطه آن بخشی از این اقدامات است.

وی افزود: همچنین اجرای برنامه های فرهنگی زیبا همچون پاتوق های سرود،اجرای نمایش های روحوضی و تئاتر،ضرب نوازی و نقالی و شاهنامه خوانی و همچنین پذیرایی از بازدیدکنندگان با چای و قهوه ذغالی از جمله برنامه هایی بود که به فراخور حضور زائران و مسافران نوروزی مشهد مقدس درنظر گرفته بودیم و خوشبختانه مورد توجه و استقبال هم میهنان،گردشگران و بازدیدکنندگان قرار گرفت.

دانشمند خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی های به عمل آمده نوروز امسال و همزمان با آغاز به کار فعالیت این دو مجموعه تاریخی و در قالب برنامه های استقبال از بهار،از ۲۷ اسفند تا ۱۱ فروردین ماه،در مجموع افزون بر ۱۴۰ هزار نفر از این اماکن بازدیدبه عمل آوردندکه این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد۲برابر رشد داشته و این موفقیت حاصل تلاش های همکاران ما در مجموعه نهاد مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی درمعرفی ظرفیت های تاریخی،گردشگری و فرهنگی اطراف حرم مطهر به زائران و مجاوران بارگاه امام مهربانی هاست.

نظر خود با بیان کنید

ارسال نظر

درباره شرکت عمران و مسکن سازان ثامن

آدرس : مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی سامانه پیامکی: 1000808 تلفن مستقیم روابط عمومی: 33671200 کد پستی : 9154633876 تلفن :33687006 051 فاکس : 3669928 051 کانال ارتباطی: samenkhedmat@