امروز: یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
خوش آمدید ، مهمان ! [ ورود
توضیحات بیشتر

معرفی اجمالی طرح نوسازی وبهسازی بافت پیرمون حرم مطهر حضرت رضا(ع) در شهر مشهد مقدس

 

استان خراسان رضوي يكي از مهم ترين قطب هاي گردشگري ايران است و از جاذبه هاي طبيعي و مكان هاي ديدني مذهبي و تاريخي بسيار ارزشمندي برخودار است. این استان در سال۱۳۹۵ دارای۶/۴ میلیون نفر جمعیت بوده است. شهر مشهد مقدس دومین کلان شهر کشور پس از تهران بوده و دارای جمعیتی در حدود ۳۷/۳ میلیون نفر می باشد. این شهر از نظر جاذبه های اقتصادی و فرهنگی از غنای چند صد ساله برخوردار بوده و از دیر باز به عنوان مرکز فرهنگی و اقتصادی شرق کشور به شمار می رفته است.

این شهر به عنوان مهمترين زيارتگاه شيعيان همه ساله پذيراي بيش از ۲۵ ميليون زائر و مسافر با روند رو به تزايد، از نقاط دور و نزديك مي باشد. لذا شركت عمران و مسكن سازان ثامن با همكاري شهرداري منطقه ثامن تلاش همه جانبه اي را براي نوسازي و بهسازي بافت پيرامون حرم مطهر حضرت رضا(ع) آغاز نموده است. به طوري كه اكنون با تلاش دست اندر كاران طرح، شرايط مطلوب براي مشاركت و سرمايه گذاري در زمينه اجراي پروژه هاي متعدد اين طرح عظيم ملي فراهم شده است كه علاوه بر ارزش هاي معنوي، به لحاظ موقعيت و شرايط خاص محيطي و حضور دائمي زائران و گردشگران از اقصي نقاط ايران و ساير كشورهاي اسلامي از توجيه و بازده مناسب اقتصادي براي سرمايه گذاري نيز برخوردار مي باشند. متاسفانه علی رغم موقعیت ممتاز بارگاه منور رضوی، محیط اطراف آن دارای بافتی فرسوده و قدیمی بوده و با توجه به مشکلات عدیده موجود، به هیچ وجه توان پاسخگویی مناسب به نیازهای اقامتی و خدماتی و حتی در حوزه حمل نقل مانند قطار شهری را برای زائران و مجاوران ندارد.

 

بر اساس مطالعات آماری انجام شده و بررسی نرخ رشد جمعیت زائرین ، پیش بینی می شود که در سال ۱۴۰۰ هجری شمسی ، زائرین بارگاه ثامن الحجج (علیه السلام) سالیانه به ۳۰ میلیون نفر خواهد رسید. به طور کل طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) در وسعتی به مساحت ۳۶۶ هکتار در حال اجرا می باشد که ۵۱ هکتار آن مربوط  به اماکن متبرکه آستان قدس رضوی و مفصل و الباقی آن یعنی ۳۱۵ هکتار دیگر محدوده طرح نوسازی و بهسازی پیرامون حرم مطهر رضوی می باشد.

این طرح عظیم که شرایط استفاده کامل از ظرفیت های مسکونی-اقامتی و تجاری منطقه را فراهم خواهد نمود. بر اساس طرح تفصیلی و برنامه ریزی شده در طرح نوسازی و بهسازی محدوده به چهار قطاع بزرگ تقسیم و الگوی مرکزی-شعاعی طرح، مجموعه حرم مطهر رضوی می باشد.

 

طرح بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) در تاریخ ۹/۳/۷۴ در كمیسیون ماده ۵ به تصویب رسید و در سال ۱۳۷۷ مجددا مورد بازنگری قرار گرفته و در تاریخ ۳۱/۱/۷۸ الگوی طرح به تصویب كمیسیون ماده ۵ رسیده و طرح تفضیلی آن نیز در تاریخ ۲۸/۱۲/۷۸ در همین كمیسیون مورد تصویب قرار گرفت .

مرحوم كازرونی- وزیر وقت مسكن شهرسازی با ارسال نامه ای تصمیم وزارت مسكن و شهرسازی ، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد را برای تاسیس شركتی به منظور نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا (ع) به استحضار مقام معظم رهبری رساند و از محضر معظم له كسب اجازه نمود. مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه مرحوم كازرونی با این اقدام موافقت فرموده و آن را بجا و موجب ثواب و اجر الهی برای اقدام كنندگان آن دانستند.

شرکت عمران و مسکن سازان ثامن با سهام داران ذیل: شركت عمران و بهسازی شهری، آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد، شركت ایجاد محیط در سال ۱۳۷۲ تشکیل گردید.

طی توافق نامه ای كه در تاریخ ۲۸/۱/۷۸ فی ما بین شهرداری مشهد و شركت عمران و بهسازی شهری ایران و به تصویب شورای اسلامی شهر مشهد رسید، مدیریت قطاع ۳ و ۴ در بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا(ع) به شركت عمران و مسكن سازان ثامن واگذار گردید .

 

 

نظر خود با بیان کنید

ارسال نظر

درباره شرکت عمران و مسکن سازان ثامن

آدرس : مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی سامانه پیامکی: 1000808 تلفن مستقیم روابط عمومی: 33671200 کد پستی : 9154633876 تلفن :33687006 051 فاکس : 3669928 051 کانال ارتباطی: samenkhedmat@