نصب پلاک خانه های تاریخی بر سر در ۲۳ خانه تاریخی در مشهد/در راستای حفظ و نگهداری از هویت تاریخی مشهد، پلاک خانه تاریخی اکبرزاده نصب و از آن رونمایی شد + گزارش تصویری

هیچ جزییات آگهی پیدا نشد.
توضیحات بیشتر

نسبت به ثبت تاریخی این خانه اقدام می شود تا این بناهای ارزشمند در اختیار سودجویان و کسانیکه مطامع مادی دارند، قرار نگیرد و به راحتی تخریب و تبدیل به برج های چند ده طبقه نشود.

نصب پلاک خانه های تاریخی بر سر در ۲۳ خانه تاریخی در مشهد/در راستای حفظ و نگهداری از هویت تاریخی مشهد، پلاک خانه تاریخی اکبرزاده نصب و از آن رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی  شهرداری منطقه ثامن مشهد، در مراسم رونمایی از این پلاک معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: شاید برای حفظ و نگهداری از بناهای تاریخی شهر مشهد قدری دیر شده، اما همین اقدام نیز موثر است. اتفاقی که نسبت به ثبت، شناسایی، حفظ و نگهداری از اساس هویتی شهر در حال انجام است و حس تعلق ما نسبت به گذشته روشن شهر را افزایش می دهد.
مهدی زارعی با اشاره به اینکه خانه های تاریخی به کمک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مشهد شناسایی شدند، اظهار کرد: همچنین نسبت به ثبت تاریخی این خانه اقدام می شود تا این بناهای ارزشمند در اختیار سودجویان و کسانیکه مطامع مادی دارند، قرار نگیرد و به راحتی تخریب و تبدیل به برج های چند ده طبقه نشود.
وی بیان کرد: برج هایی که از دل کوچه های تنگ و تار سر به فلک میکشند و کارایی آن صرفا سودآوری و ایجاد درآمد است.
معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به وجود بناهای با ارزش در شهر، خاطر نشان کرد: اگر به گذشته برگردیم می بینیم در مشهد بناها و حتی بافت هایی واجد ارزش وجود داشته که یک شبه تخریب شدند. نمونه آن نیز مهدیه عابد زاده است که به همین شیوه آن را از دست داده ایم.
زارعی بیان کرد: اگر آنجا ایستادگی وجود نداشت، بسیاری از خانه های تاریخی دیگر که اتصال هویتی با حرم مطهر دارند، نیز امروز تخریب می شدند و دیگر وجود نداشتند.
وی با انتقاد از اینکه متاسفانه مالکان خانه های تاریخی تمایل چندانی برای نگهداری آن ها ندارند، اظهار کرد: گرچه مشکلاتی هست اما باید سازمان های مربوطه به آنان کمک کنند. در این راستا شهرداری مشهد نیز آماده است با نهادهای متولی امر دست به دست دهد و فضایی ایجاد کند تا صاحبان این خانه های تاریخی تمایل به نگهداری از بناهای ارزشمند شهر داشته باشند و کاربری آن را تغییر ندهند.
معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ادامه داد: همچنین باید تلاش شود بناهایی که در معرض تخریب و تغییر کاربری هستند، به این شرایط دچار نشوند و پویایی و نشاط خود را حفظ کنند.
گفتنی است، خانه تاریخی اکبرزاده با شماره ۱۱۰۱۶ ثبت ملی شده و قدمت آن به دوره قاجار می رسد. کاربری این ملک از گذشته تاکنون مسکونی بوده و آقای اکبرزاده مالک آن بوده است. سر در ورودی این خانه از جمله زیباترین ورودی خانه های تاریخی مشهد است که در آن آجرکاری ها با کاشی های فیروزه ای تزیین شده است.
این بنای مسکونی در دو طبقه احداث شده و ویژگی آن عدم تغییر جدی بنا و آجرکاری ساده در بیشتر قسمت ها می باشد.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد : پلاک کوبی مشابه برای ۲۳ پلاک در سطح شهر مشهد طراحی شده

نرگس شالچیان در مراسم رونمایی از پلاک خانه های تاریخی ویژه خانه تاریخی اکبرزاده که در خیابان بهجت واقع شده است، گفت: پلاک کوبی مشابه برای ۲۳ پلاک در سطح شهر مشهد طراحی شده و به مرور نصب خواهد شد و چنانچه کاربری هایی برای خانه های تاریخی تعریف شود، می توان از آن ها به عنوان پهنه های خلاق گردشگری یاد کرد.
وی در ادامه افزود: انتخابی که در این کوچه باریک صورت گرفت، به دلیل زیبایی سر در بنا بود و در عین حال تلاش شد به صورت نمادین وضعیت تنگناهای خانه های تاریخی بار دیگر گوشزد شود. اینکه این میراث ارزشمند در چه وضعیتی قرار دارد و باید فکری به حال آن ها شود.
معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه کمیته کاربری بخشی در شهرداری فعال است، خاطرنشان کرد: این کمیته کاربری هایی برای خانه های تاریخی تعریف می کند و آنها که تمایل به تعریف کاربری برای خانه های تاریخی خود دارند، می توانند درخواست های خود را به این کمیته عرضه کنند.
شالچیان عنوان کرد: شهرداری مشهد مجوزهای لازم را برای این درخواست ها به صورت رایگان ارائه می کند. بدین معنا که مجوز برای مستحدثاتی که مورد نیاز است با نگاه اغماضی، با شرایط خاص و صرفا برای خانه های تاریخی صادر می شود و پروانه رایگان برای کاربری بخشی به این خانه ها ارائه می گردد.
وی با تاکید بر اینکه عزم و اراده ملی و مشارکت همگانی برای نگهداری خانه های تاریخی طلب می شود، گفت: یکی از اهداف مدنظر در معرفی پلاک ها آن است که همسایه های مجاور پلاک، مشهدی ها و زائران زمانی که از این محل عبور می کنند، نگاه بافت فرسوده و از کار افتاده به بناهایی از این دست نداشته باشند. بلکه اهمیت و ارزش این خانه ها به چشم بیاید و در نگاه مخاطب میراث تاریخی شهر محسوب گردند.
معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد افزود: پلاک خانه های تاریخی به ۲ زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده و کیو آر کد روی پلاک امکان اسکن و ارائه اطلاعات را فراهم می آورد.
شالچیان ابراز امیدواری کرد: با کمک همدیگر کاربری هایی برای این خانه ها تعریف شود و از این ظرفیت برای توسعه گردشگری در مشهد استفاده گردد.

– رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشهد اذعان کرد:

فشار رسانه ها و افکار عمومی عامل سرپا نگاه داشتن میراث تاریخی شهر است/عملکرد نامناسب سازمان میراث فرهنگی در حفظ خانه های تاریخی مشهد

حسن زمانی در مراسم رونمایی از پلاک خانه های تاریخی ویژه خانه تاریخی اکبر زاده که در خیابان بهجت واقع شده است، گفت: عملکرد سازمان میراث فرهنگی در نگهداری خانه های تاریخی مناسب نبوده و در طی سالیانی که خانه های تاریخی ثبت ملی شده- و حتی طی سالیان اخیر- تنها فشار و پیگیری رسانه ها را حافظ میراث تاریخی و فرهنگی شهر می دانم.
وی در ادامه بیان کرد: تنها فشار افکار عمومی توانسته از تشدید تخریب این آثار ارزشمند بکاهد وگرنه متاسفانه برنامه ریزی مشخصی در این زمینه وجود ندارد.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشهد با تاکید بر اینکه شهرداری همت خوبی در زمینه حفظ و نگهداری از آثار تاریخی شهر شکل داده، افزود: نمونه آن را می توان در محدوده شهر توس مشاهده کرد. هم اکنون نیز بر روی اثری دست گذاشته شده که وضعیت خوبی ندارد.
زمانی خاطرنشان کرد: البته ابعاد موضوع بسیار پیچیده تر از آن است که با یکی دو سال برنامه ریزی بتوان اقدام مثبتی را رقم زد.
وی با بیان اینکه محدوده ثامن به گونه ای برنامه ریزی شده که هزینه اجرای فاز صفر آن از خود طرح تامین می شود، اظهار کرد: پس به املاک این محدوده نگاه مادی می شود و مالکان خانه های تاریخی به دنبال بیرون بردن این املاک از ثبت ملی هستند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشهد خاطر نشان کرد: بدین ترتیب به جای اینکه هر ماه به فهرست ثبت خانه های تاریخی افزوده شود، یکی دو خانه ارزشمند با رای دیوان عدالت اداری یا به شیوه های مختلف از جمله تخریب از فهرست آثار تاریخی شهرستان مشهد خارج می شود.
زمانی تاکید کرد: آنچه در یکی دو سال اخیر مشاهده کردم تنها فشار افکار عمومی و رسانه ها است که توانسته تا حدی از شدت تخریب ها بکاهد وامید است در کنار مدیریت شهری که پای کار آمده است، برنامه ریزان دولتی و مدیران ارشد سازمان میراث نیز پای کار بیایند و بتوانیم تعدادی معدودی از خانه های تاریخی که باقی مانده را حفظ کنیم.
وی با تشبیه خانه های تاریخی موجود به چشمه ها و پنجره هایی که در حال بسته شدن است، گفت: اگر همین تعداد اندک نیز از بین برود، دیگر چنین میراثی در دست نیست.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشهد در خصوص خانه اکبرزاده، گفت: این خانه نیز جزو همین میراث باقی مانده است که متاسفانه بیش از ۵۰ درصد بنای داخل منزل تخریب شده است و حق ورود به داخل آن نداریم تا بتوانیم رفع اثر نماییم.
زمانی ابراز امیدواری کرد: با انتشار این اخبار تلنگری به سیستم سازمانی میراث وارد شده و اقدامی عاجل برای حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی و تاریخی شهر برداشته شود.

 

 

نظر خود با بیان کنید

ارسال نظر

درباره شرکت عمران و مسکن سازان ثامن

آدرس : مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی سامانه پیامکی: 1000808 تلفن مستقیم روابط عمومی: 33671200 کد پستی : 9154633876 تلفن :33687006 051 فاکس : 3669928 051 کانال ارتباطی: samenkhedmat@