امروز: سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
خوش آمدید ، مهمان ! [ ورود

نگاه جدید در طرح بهسازی بافت پیرامون حرم رضوی،حفظ هویت محلات است

هیچ جزییات آگهی پیدا نشد.
توضیحات بیشتر

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست هم اندیشی متخصصان و پیشکسوتان بهسازی کشور در منطقه ثامن عنوان کرد: نگاه جدید در طرح بهسازی بافت پیرامون حرم رضوی،حفظ هویت محلات است.

نگاه مبتنی بر تجمیع پلاک های خرد فرسوده و ایجاد برج ها و ساختمان های جدید مرتفع در گذشته و در آغاز مسیر اجرای این طرح موجب بی اعتمادی و نارضایتی شهروندان از مجریان آن شده است.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی: نگاه جدید در طرح بهسازی بافت پیرامون حرم رضوی،حفظ هویت محلات است.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران و مسکن سازان ثامن،دکتر محمدرضا رضایی کچویی،نماینده مردم شریف شهرستان جهرم استان فارس و رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،که برای شرکت در اولین نشست هم اندیشی متخصصان و پیشکسوتان بهسازی شهری کشور به شهرداری منطقه ثامن آمده بود، با اعلام این خبر از اشتباه‌های صورت‌گرفته در گذشته که منجر به تخریب بخشی از بافت اطراف حرم شده گفت و افزود: در گذشته مسیری را رفتیم و گمان کردیم بازآفرینی است که ساختمان ها را با هم تجمیع کنیم و برج بسازیم؛ که این امر هویت محلات را برهم زد، اما اکنون نگاه ها عوض شده و حفظ هویت محلات و در کنارآن زندگی راحت و مناسب مردم در بافت اطراف حرم مهم بوده که به دنبال آن هستیم.
وی همچنین از بی‌اعتمادی‌های شکل‌گرفته هم گفت و اضافه‌کرد: متاسفانه بعضی رفتارهای گذشته باعث شکل گیری این بی اعتمادی شده که باید دوباره این اعتماد ایجاد شود که در این راه هم باید شهرداری اقداماتی انجام دهد و هم بانک‌ها تسهیلات بدهند.
رضایی ادامه داد: البته باید این را هم قبول کنیم عمر ساختمان در کشور ما پایین است که با تلاش و طرح ریزی مهندسان و متخصصان شهری باید بکوشیم تا آن را بالا ببریم و در کنار این امربافت‌های فرسوده گذشته را با نگاه محله محوری احیا کنیم.
وی با اشاره به شکل گیری شرکت بازآفرینی شهری در دولت تدبیر و امید،آن هم با محوریت و تاکید بر الگوی بازآفرینی محلی مبتنی بر مشارکت های مردمی ، افزود: نگاه بازآفرینی اینگونه  نیست که همواره به دنبال ساختن برج و پاساژ باشیم، بلکه هدفش این است که با حفظ هویت محلات؛ خدمات مناسب در بافت‌های فرسوده ارائه کند تا کیفیت زندگی شهروندان بهبود یابد.
وی در پایان سخنانش با اشاره به اقدام ارزنده مدیران مجموعه طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی مبنی بر برگزاری نشستی با حضور متخصصان و پیشکسوتان امر بهسازی شهری کشور،بر استفاده از تجارب مدیران قبلی در طرح بهسازی و نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم تاکید کرد و گفت که با هم‌افزایی این تجارب در اجرای طرح به طور یقین نتایج بهتری حاصل خواهد شد.
رضایی با بیان اینکه برنامه ریزی ها و پیشنهادات خوبی از سوی مدیران شهری مشهد مقدس و مجموعه مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی به دولت و همچنین از سوی دولت به اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص تامین منابع مالی برای اجرای هرجه سریع تر بخش های عمومی این طرح ملی شده است که با رایزنی های صورت گرفته از سوی کمیسیون عمران، امیدواریم بخشی از این پیشنهادات در سال آینده و مابقی نیز تا پایان کار مجلس دهم و دولت دوازدهم محقق شود.
در حاشیه این نشست، مجید روستا، عضو هیئت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری هم از تلاش‌های ستاد بازآفرینی شهری در حفظ هویت محلات با بازسازی اماکن تاریخی و پایگاه های اجتماعی گفت.
وی افزود: تاکنون این ستاد ۵خانه را تملک کرده است که باز‌سازی آن برعهده اداره میراث‌فرهنگی است. که در مجموع دو مورد را باز‌سازی کرده و بقیه مانده است. درحالی که طبق توافق اولیه باید بازسازی همه این موارد را انجام می‌داد.
به گفته وی به دنبال همین موضوع این ستاد برای بازسازی خانه‌های تملک شده به دنبال راهکارهای جدی است که استفاده از ظرفیت بخش خصوصی یکی از آن‌ها است.
نظر خود با بیان کنید

ارسال نظر

درباره شرکت عمران و مسکن سازان ثامن

آدرس : مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی سامانه پیامکی: 1000808 تلفن مستقیم روابط عمومی: 33671200 کد پستی : 9154633876 تلفن :33687006 051 فاکس : 3669928 051 کانال ارتباطی: samenkhedmat@