گزارشات

تسهیلات 600 میلیونی برای تقویت سکونت

به گزارش روزنامه شهرآرا با هدف ماندگاری همسایگان امام هشتم(ع) وام نوسازی در بافت پیرامون حرم رضوی افزایش یافت.

سه دهه بعد از کوچ اجباری تعداد زیادی از هــمـسـایــــگـان دیوار‌به‌دیوار امام‌رضا(ع) به بهانه اجرای طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای در حریم حرم، حالا مدیران وزارت راه و شهرسازی به اشتباه سیاست‌‌های سلبی آن روزها که باعث خدشه وارد شدن به هویت بخش ارزشمندی از شهر مشهد شد، پی‌برده‌اند و با اصلاح برخی از فرایندها در پی بازگرداندن ساکنان محله‌های قدیمی مجاور با حریم حرم هستند. معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران هم که به بهانه حضور در مراسم رونمایی از «سند تحولی حاشیه شهر» راهی مشهد شده بود، در حاشیه برپایی این مراسم از اعطای تسهیلات ویژه برای مهاجرت معکوس مجاوران بارگاه رضوی و ماندگاری ساکنان فعلی با بیان اینکه قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم‌های مطهر در سال 1384 در مجلس و با محوریت مشهد و قم مصوب شده و بعدها به سه حرم دیگر تعمیم داده شد به شهرآرا گفت:در آن قانون پیش‌بینی شده بود صندوقی برای سرمایه‌گذاری در اطراف این حرم‌ها تأسیس شود که این صندوق به‌صورت کلی در حوزه سرمایه‌گذاری در بافت فرسوده اطراف هر چهار حرم مطهر فعالیت می‌کرد.

صندوق سرمایه گذاری برای هر حرم جداگانه تاسیس می شود
محمد‌ آیینی با اشاره به مهم‌ترین اصلاحی که مجلس شورای اسلامی بر این قانون اعمال کرده است، افزود: براساس مصوبه مجلس قرار شد در هرکدام از این حرم‌ها صندوق سرمایه‌گذاری جداگانه‌ای تأسیس شود و از فعالیت‌های این حوزه و سرمایه‌گذارانی که علاقه دارند تا در این بافت کار کنند حمایت کند. وظیفه این صندوق‌‌ها حمایت از فعالیت‌های عمرانی مردم و بخش خصوصی در بافت فرسوده اطراف حرم‌های مطهر و توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این بافت‌هاست.

سقف تسهیلات بانکی نوسازی در اطراف حرم افزایش یافت
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از افزایش سقف تسهیلات بانکی در بافت‌های اطراف حرم خبر داد و تصریح کرد: با تفاهم وزارت راه و صندوق توسعه حرم‌های مطهر سقف وامی که برای نوسازی در این بافت می‌توان استفاده کرد به 600‌میلیون تومان رسیده است که 200‌میلیون تومان آن از محل منابع صندوق توسعه حرم‌های مطهر و با نرخ ترجیحی 9‌درصد به متقاضیان داده می‌شود که تشویق بیشتری برای نوسازی و بهسازی این بافت‌ها انجام شود. از همه ساکنان بافت اطراف حرم مطهر رضوی درخواست می‌کنم که پروژه‌ای را در این بافت شروع کنند تا دوباره شاهد حضور پررنگ مجاوران در بافت حرم مطهر رضوی باشیم و ترکیبی از زائران و مجاوران را در این بافت داشته باشیم، چون براساس آنچه که در طرح جدید بافت پیرامونی حرم پیش‌بینی شده است سهم حضور مجاوران در این بافت باید بیشتر از قبل ارتقا پیدا کند.

صندوق حمایت برای بافت فرسوده 4 حرم مطهر
پنج روز پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات اصلاح قانون حمایت از نوسازی بافت‌های فرسوده اطراف ۴ حرم را تصویب کردند.
گزارش کمیسیون عمران مجلس از طرح اصلاح قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س)، حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و احمد‌بن‌موسی(ع) برای بررسی به صحن علنی مجلس شورای اسلامی همان روز آمد و نمایندگان مردم در خانه ملت به کلیات این طرح رأی موافق دادند. براساس آنچه که پنج روز پیش در مجلس به تصویب رسید، دولت باید در هرکدام از این چهارشهر صندوق حمایت از طرح بازآفرینی بافت پیرامون حرم مطهر آن شهر را با ماهیت یک نهاد عمومی غیر‌دولتی و با مشارکت دولت، شهرداری، حرم مطهر، و اشخاص حقیقی و حقوقی راه‌اندازی کند. همچنین دولت مکلف است سهم خود را از سرمایه و منابع مالی صندوق موجود و اعتباری که هر ساله در بودجه عمومی کشور پیش بینی می‌شود، تأمین کند. نمایندگان مجلس همچنین به وزارت راه اجازه دادند املاک خودش در این شهرها را برای حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری به این صندوق‌ها بدهد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم می‌توانند با تضمین و موافقت دولت برای طرح‌های خودشان اوراق مشارکت منتشر کنند. مجلس شورای اسلامی در ادامه شهرداری‌ها را مکلف کرد که حداقل تا پنج برابر سهم بافت‌های مصوب اطراف هر حرم از کل مساحت محدوده شهر خود، از درآمد شهرداری را به منظور حمایت از پروژه تعریف شده در طرح مصوب بافت پیرامون حرم های مطهر در اختیار صندوق آن شهر قرار دهند و استاندارها علاوه بر اینکه در طرح‌های توسعه شهری باید این بافت‌ها را در اولویت بگذارند، از طریق شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان بخشی از اعتبارات مورد نیاز را تأمین و بر اجرای آن نظارت کنند.

 

لینک خبر:

https://shahraranews.ir/fa/publication/content/13134/355254#

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *